Mantar Hastalıklarının Tanısı ve Tedavisi

Mantar Hastalıklarının Tanısı ve Tedavisi

Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir. Mantar olan bölgelerde kızarıklık, kaşıntı ya da beyaz lekeler gözlemlenebilir. Saçta oluşan mantar da saç dökülmesine sebep olur. Mantar aynı zamanda bulaşıcı bir hastalıktır, insandan insana, doğadan ya da hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Bu sebeple iç çamaşırı, tarak, terlik, kıyafet gibi özel eşyaların paylaşılmaması önem taşımaktadır. Ayrıca genital bölgede oluşan mantarlar da cinsel yolla bulaşabilmektedir.

Vücutta oluşan mantar kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır. Mantar türüne göre uygulanan tedavi farklılık göstermektedir. Mantar çeşitlerine baktığımızda, en sık rastlanan mantar çeşidi Ayak Mantarı’dır. Ayak mantarı (tinea pedis); terlik, çorap, ayakkabılardan bulaşan, parmaklarda beyaz lekeler, soyulma, kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Ayak mantarları tedavi edilmediğinde ilerleyerek enfeksiyona yol açabilmektedir. Uzun süre kapalı ayakkabı giymek, ayakların sürekli havasız ve terli olması ayak mantarının oluşmasına zemin hazırlar.

Vücutta oluşan, herhangi bir gölgede meydana gelen mantarlara da tinea korporis adı verilmektedir. Kızarıklık, kaşıntı, beyaz leke şeklinde görülür. Kadınlarda özellikle göğüs altında, erkeklerde kasıklarda oluşur.

Saçlarda görülen mantar çeşidine de saç kıran denilmektedir. Saç mantarı deride pullanma, saç dökülmelerine yol açmaktadır. Saç dökülmeleri de zamanla deride halka şeklinde saçsız alanlar oluşmasına sebep olmaktadır.

En sık görülen bir diğer mantar hastalığı da tırnak mantarıdır. Tırnak mantarına onikomikoz denilmektedir. Tırnak mantarı en sık ayak tırnaklarında oluşmaktadır, tırnak altında meydana gelen renk değişikliği, kalınlaşma, çürümelere yol açmaktadır.

Bebeklerde görülen ağızdaki pamukçuklarda mantar çeşidi olarak nitelendirilmektedir.

Mantar Tedavisi

Mantar tedavisinde öncelik mantar oluşumuna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Mantar oluşan bölgelerin hijyenik ve kuru tutulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra mantar teşhisi için uzman doktor muayenesi ile sprey, krem ve ilaç tedavileriyle mantarlı bölgeler iyileştirilmektedir. Mantar oluşmasını önlemek için kişisel eşyaların paylaşılmaması, vücuttaki nemli bölgelerin temiz ve kuru tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .