Mamografi Çekimi

Mamografi Çekimi

Mamografi, meme muayenesi esnasında memede şüpheli bir kitle bulunması durumunda bu kitlenin yerinin ve niteliklerinin belirlenmesi amacıyla  özel bir röntgen cihazıyla ve düşük doz ışın kullanılarak meme filmi çekilmesi işlemidir.  

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Ve her 8 kadından biri yaşam süresi içerisinde meme kanserine yakalanmaktadır. 

Meme kanserine bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için en önemli nokta, kadınların meme kanserinin erken tanı almasında aktif rol almalarıdır. Meme taramada esas olarak kullanılan üç yöntem vardır:

1.Kadının kendi kendini muayenesi
2.Kontrol mamografisi
3.Uzman doktor tarafından yapılacak klinik meme muayenesi

Meme kanseri açısından hiçbir risk faktörü bulunmayan, hiçbir şikâyeti olmayan ve yıllık yapılması önerilen meme muayenesi normal olan kadınlara da belli aralıklarla meme kanseri tarama testi olarak rutin mamografi önerilmektedir. İşlem esnasında belli miktarda bir radyasyona maruz kalınsa dahi mamografinin erken tanı açısından önemi düşünülürse, alınan bu radyasyon dozunun ihmal edilebilecek kadar düşük olduğu söylenebilir. İnceleme sırasında en önemli nokta memenin yeterince sıkıştırılmasıdır. Kimi zaman hastalarda bu rahatsızlık yaratabilir, ancak yeterli sıkıştırma ile memenin alacağı radyasyon dozu azalır. Mamografi tetkiki her memenin iki ayrı pozda çekilmesi şeklinde yapılır. Çekim sırasında memelerin cihaz üzerinde bulunan iki plaka arasında kısa süreli sıkıştırılması gerekir. Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu dönem seçilmelidir. Adet bitimini takip eden hafta, memelerin en az hassas olduğu ve yine memelerdeki şişliğin de en az olduğu dönemdir. Çekim için bu dönemin seçilmesi daha uygundur.  

Mamografinin klasik röntgenden en önemli farkı daha düşük dozda daha yüksek kalitede görüntü verebilmesidir.

Mamografiler tanı ve tarama amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır. Tanı amaçlı mamografi yaş göz önüne alınmaksızın memesinde sorun tespit edilen her kadına çekilmelidir. Tarama amaçlı mamografi ise ABD Kanser Derneği ve Radyoloji Birliği’nin referansı doğrultusunda aşağıda sıralanan durumlarda çekilmelidir. 

  • Her kadın; 35-40 yaşlarında ilk mamografisini çektirmelidir. 
  • 40-50 yaşları arasında her iki yılda bir kez çekilmelidir.
  • 50 yaş ve üzerinde her yıl bir kez çekilmelidir.
  • Eğer ailede meme kanseri hikayesi varsa; ilk kontrol mamografisi yaşı 30, sıklığı her yıl bir kez olmalıdır. 
  • Yüksek riskli kadınlarda mamografi yeterli değildir.  

Sizi Arayalım


Mamografik inceleme meme kanserinin erken tanısında kullanılan ana yöntemdir. Tarama ve tanı amacıyla kulanılmaktadır. Tarama, herhangibir şikayeti olmayan kadınlarda, olası bir meme patolojisinin saptanabilmesi amacıyla yapılmaktadır.
Ultrasonografi yaklaşık 40 yıldır kullanılan ve vücut içindeki organların X ışını kullanmadan incelenebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin başarısı cihazın teknik yeterliliği ve deneyimli bir hekim tarafından kullanılıyor olmasına bağlıdır.
Panoromik röntgen dişlerin tamamı, çene yapısı ve çene ekleminin tek filmde görülebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede erken teşhis mümkün olabilmekle beraber tedavi planlamasının da daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .