Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Genel olarak söylene n en iyi sonuçların beyaz tenli ve koyu enli renkte kıllara sahip olan kişilerde alınmakta olduğudur. Ancak yeni geliştirilmiş teknolojilerle birlikte koyu tenlerde ve ince tüylerde de cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlanmaları yapılarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Lazer epilasyon 14-16 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.

 

   


Sizi Arayalım


Diode Lazer, ütüleme tekniği sayesinde ve doğru uygulama ile 4-6 seansta %90 kalıcı epilasyon sağlayarak rahatsız edeci tüylerden kurtulma imkanı bulabilirsiniz. İnce tüyleri görmesi, en koyu tende bile dört mevsim epilasyon imkanı sunar.
Söz konusu istenmeyen tüyler olduğunda bayanlar kadar erkekler de lazer epilasyon uygulamasına ihtiyaç duymaktadır. Bakımlı erkekler aşırı kıllardan kurtulmak istemektedirler ve bunun için lazer epilasyon yöntemine sıkça başvurmaktadırlar.
Seans aralıkları genel olarak bölgelerde 6 ile 8 hafta yüz bölgesinde 4 hafta kadardır. Seans tan sonra 5 ila 15 gün içerisinde kıllarda çıkıp dökülmeler başlar. Seans aralıklarında ağda cımbız gibi yöntemler uygulanılmamalıdır.
Lazer Epilasyon vücuttaki istenmeyen tüyleri lazer enerjisi kullanılmak suretiyle kalıcı olarak ya da uzun dönemli olarak yok edilme yöntemidir. Lazer epilasyon uygulaması göz çevresi dışında vücudun her bölgesinde güvenli bir şekilde uygulanabilir.
İstenmeyen tüyleri Lazer Epilasyon ile yok edilmesi yönteminde temel kural: Kıl ve kıl kökünde bulunan , kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Vücuttaki dokulara rengini veren çeşitli kromofor adı verilen pigmentler bulunmaktadır.
Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili lazer epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Cilde verilecek enerji çok önemlidir. Kişiye ve bölgeye özel en etkili dozların belirlenmesi gerekir.
Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılmayacak Kişiler; son altı ay içinde roaccutane kullananlar, epilepsi hastaların, şüpheli pigmente leztyonu olan kişilerin, lupus hastalığı olanların, hamilelerin lazer epilasyon yaptırması önerilmemektedir.
Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır. Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi yapılmamış olmalıdır.
Lazer uygulamasından sonra 2 hafta kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Eğer kişi zorunlu olarak güneşe maruz kalırsa (özellikle yüz bölgesi için) mutlaka yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanmalıdır.
Vücudumuzdaki kılların oluşma, gelişme ve dökülme gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir ara bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
Yeterli klinik çalışma olmadığı için, gebelik durumunda lazer epilasyon uygulanmaz. Lazer epilasyon yapılacak bölgede lokal enfeksiyon bulunuyorsa, işlem yapılmaz. Epilepsi hastalarına ve kronik deri hastalığı olanlara lazer epilasyon uygulanmaz.
Lazer epilasyondan yüz bölgesinde 8-10 seansta, vücut bölgesinde bayanlarda 4-6 seansta, erkeklerde 6-10 seansta kıl ve cilt yapısının uygun olması halinde bayanlarda %70-90 oranında, erkeklerde %60-%80 oranında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
Hamilelik sırasında lazer epilasyon güvenli olup olmadığı ile ilgili detaylı klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Lazer epilasyonun fetüs üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağı tam olarak bilinmediği için hamilelik sırasında epilasyon yapılması önerilmez.
Lazer tedavisi boyunca cilt rengi ne kadar açık olursa komplikasyon o kadar az olacaktır. Koyu renkli cilt tiplerinde birim alanındaki melanin maddesi oranı daha yüksek olduğu için uygulanan enerjinin çoğu ciltteki melanin maddesi tarafından da emilecektir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .