Kırılan Kemik Ne Kadar Sürede Kaynar?

Kırılan Kemik Ne Kadar Sürede Kaynar?

Kırılan kemiklerin kaynama süreleri yaşa, beslenme alışkanlığına, tedavi yöntemine, hastalık geçmişine ve kırığın vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Galata Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yalçın Yavuzer, hayatımıza beklenmedik kazalarla etki edebilecek kırık vakaları sonrasında iyileşme sürecinin nasıl gelişmesi gerektiğine ve kırıklarda kaynama gecikmesi sebeplerine ilişkin bilgiler paylaştı.

Kırılan kemiklerin ortalama kaynama süresi nedir?

Kırılan kemiklerin ortalama kaynama süresi, kemiğin vücudun hangi bölümünde bulunduğuyla da ilgilidir. Bazı kemikler daha erken kaynar, büyük ve uzun kemikler daha geç kaynar. Özellikle yük taşıyan bölgedeki kırıklar yani bacaklarımızdaki ayaklarımızdaki kırıklar yük taşıdıkları için buradaki kırıkların kaynama süresi biraz daha uzundur. Bu süre yaklaşık üç aydır. Bunun yanı sıra bir kol kemiğinin kaynama süresi bir aydır. Dolayısıyla aynı insanda da farklı bölgelerdeki kemiklerin birbirinden farklı sürelerde iyileşme kapasiteleri vardır. Tabi bu ortalama süreler insandan insana ve beslenme durumlarına, genetik yapısına,  hastalıklara göre değişmektedir. Kronik rahatsızlıkları olan kişilerde kaynama süreleri uzayabilmektedir.

Kırılan kemiklerin ortalama kaynama süresi çocuklarda farklılık gösterir mi?

Yetişkinlere göre çocuklarda kırıkların kaynama süreleri daha kısa olduğu için farklılık göstermektedir. Çocukların kemikleri çok daha kusursuz ve hızlı kaynar. Yetişkinlerde üç ayı bulan kırıkların kaynama süreleri çocuklarda üç hafta gibi bir süreyi kapsayabilmektedir.

Kırıklarda kaynama gecikmesi nedir ve nedenleri nelerdir?

Kırıklarda kaynama gecikmesi; yeterli ve uygun tedavi yapılmasına rağmen kırığın bir şekilde beklenen sürede kaynamaması durumlarında ortaya çıkmaktadır.  Ameliyat gerektiren durumlarda ameliyat yerine alçıya alarak tedavi edilmesi yani yanlış tedavi yöntemi de kırıkların kaynamalarını geciktiren faktörlerdendir. Kaynama gecikmesinin nedenleri arasında genel olarak hastanın kronik hastalıkları, böbrek, tiroit, endokrinoloji gibi rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Kırık doğru kaynamaz ise ne olur?

Kırık kaynamaz ise çok ciddi şekilde ağrı yapar. Görünürde bozukluluklar oluşur, zamanla şişlik meydana gelir, kızarıklıklar olur ve açısal deformasyona yol açar.

Kırıkların iyileşmesini etkileyen olumlu etmenler nelerdir?

Kırıkların iyileşmesinde yaş önemli bir faktördür. Yaş ne kadar küçükse o kadar hızlı iyileşme gerçekleşir. Ayrıca ameliyat sonrası doktorun vermiş olduğu tavsiyelere hastanın birebir uyması gerekmektedir. Kırığın üzerine ne kadar yük verileceği, hangi hareketleri yapacağı veya yapmayacağı konusunda da hastanın titiz davranması gerekmektedir. Hastanın, doktorun vermiş olduğu tavsiyelere uyması da kırığın iyileşme sürecinde olumlu etkisi vardır.

Beslenmenin kırıkların iyileşmesi üzerinde etkisi var mıdır?

Beslenmenin kırıkların iyileşmesi üzerinde etkisi vardır. İyileşme sürecinde hastalar özellikle protein ağırlıklı beslenmelidir.


Sizi Arayalım


Karpal tünel sendromu bir tür sinir sıkışmasıdır diyebiliriz ve özellikle kadınlarda erkeklere kıyasla çok fazla rastlanan bir sendromdur. Karpal tünel boşluğunda yer alan median sinir ve dokuz tane tendon parmak hareketlerinde etkilidir.
Diz çapraz bağ yaralanması ile hastanemize gelen hastaların büyük bir çoğunluğunda muayene sonrasında yaralanmanın temassız travmalarla olduğu tespit edilmiştir. Birçok hasta için bu durum şaşırtıcı gelse de tespitler bu yönde olmuştur.
Topuk kırıkları çok fazla rastlanan tarsal kemik kırılmalarıdır. Hatta tarsal kırılmanın aşağı yukarı % 60’ı topuk kırılmasıdır. Topuk kırıkları ciddiye alınması gereken kırılmalar arasındadır çünkü bu tür kırılmalar eklem üzerinde etkilidir.
Omuz çıkıklığı üst koldaki kemiğin omuzla buluştuğu yerde olan eklemin çıkmasıdır. Vücudumuzda en fazla hareket halinde olan eklem omuz eklemleridir. Buna bağlı olarak ta çıkmaların yaşandığı en yaygın bölge omuz eklemidir.
Meydana gelen kırığı kolumuzdaoluşan şiddetli ağrı ve kolun görüntüsünde fark edilir derecede gerçekleşen şekil bozukluğundan anlayabiliriz. Kolumuzda meydana gelen kemik kırılmaları bir süre sonra birbirine kaynayarak iyileşecektir.
Bu uygulamada özel malzemeler ile yapay bir eklem oluşturulur. Bu sayede diz ve eklem sorunu yaşayan kişiler acısız ve kısıtlamasız bir şekilde hareket edebilir. Diz ağrısı şikâyetleri daha çok ileri yaş gurubu hastalarda görülmektedir.
Bazı hareketlerde kişiye kısıtlamalar getiren diz kıkırdak zedelenmesi özellikle çömeldiğinizde, dizi üstü oturduğunuzda, yokuş çıkarken ve basamak inerken hem ağrı hissettirir hem de hareketlerimizin kısıtlanmasına neden olur.
Dizimizdeki destek bağları kemiklerimizin birleşmesinde çok etkili olan doku bantlarıdır. Diz bağı yaralanması ciddi boyutta bir yırtılma olabileceği için dikkate alnmaldır. Bu tür durumlarla genellikle diz bükülmelerinde maruz kalındığında karşılaşılır.
Çıkık tıp diliyle ifade edilecek olursa, eklemlerin ayrılması durumudur diyebiliriz. Bu tür durumlarda eklem hareket edemez ve aşırı ağrılar hissedilir. En fazla çıkığın olduğu eklem bölgeleri omuz, parmak, dirsek, diz kalçadır diyebiliriz.
Başparmak çıkıntısı ayak başparmağında meydana gelen şekil bozukluğudur. En fazla kadınlarda rastlanan başparmak çıkıntısı genellikle kişinin düztaban olmasından kaynaklanırken bu durum farklı birçok nedenden de kaynaklanıyor olabilir.
Ayak parmağınızın eğri olup olmadığını ayak parmaklarınızdan birinin yukarıya doğru bakmasından anlayabilirsiniz. Bunun en belirgin nedeni parmak kasının güçsüz olması ile parmak tendonları ve eklemine aşırı yapılan baskıdır.
Ayak bileği şişmesi bazen korkulması gereken bir durum olabileceği gibi geçici bir şişme de olabilir. Örneğin çok uzun süre ayakta kaldıysanız yada spor yapmaya yeni başladıysanız bu sebeplere bağlı olarak ayak bileği şişmesi olması muhtemeldir.
Ayak bileği kırıkları son derece dikkate alınması gereken bir sorundur ve bu problemle karşılaşan kişiler ayak bileği kırığı ameliyatından sonra bile ayağına uzun süre basamamaktadır. Bazı günlük işlerini yaparken sıkıntılar yaşar.
Ayak bileğimizde oluşan bazı durumlar burkulmanın olduğunu göstermektedir. Ağrı, şişlik morluk, harekette kısıtlılık, ayağa yüklenememe gibi durumlar ayak bileğimizde burkulma olduğuna işaret eden durumlardır. Bu gibi durumlar ciddiye alınmalıdır.
Tendon, kasların kemiklerimize bağlanmasını sağlayan lifli ve çok kuvvetli bir yapıya sahiptir. Uzmanlara göre tendon kopmasının yaşandığı en başlıca bölgeler arasında omuz manşetleri, pazılar, aşil tendonu gibi bölgeler yer almaktadır.
Düztabanlık bireyler için önemli sağlık problemlerinden biridir. Düztaban olan bir kişi uzun süre ayakta kalamaz, yürüyemez, koşamaz. Yani sosyal hayatta ve gündelik hayatta kişinin pek çok sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.
Spor yaralanmaları, insanların günlük yaşantılarında yaptıkları işler dışında, daha çok yarışma, hedef amaçlı ya da yaşamda daha sağlıklı olabilmek adına yapılan fiziki zorlamalar veya performanslardır ve bu sırada çeşitli yaralanmalar yaşanabilir.
Menüsküsler diz ekleminin ortasında yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Bu yapı sert, düz ve lastiksi bir dokudur. Eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Dizde iç kısımda ve dış kısımda olmak üzere iki adet menüsküs bulunur.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .