İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi

İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostat iltihabı, genel olarak prostatla ilgili hastalıklardır. İyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanserinin belirtileri birbirine benzerdir.

Halk arasında bilinen adıyla “iyi huylu prostat büyümesi”, prostatın en sık görülen hastalığıdır. Havaların soğumaya başladığı sonbahar ve kış mevsimlerinde prostat ile ilgili şikayetler de artmaktadır. Çünkü soğuktan en çok etkilenen organlardan biri prostattır.

Prostat hastalarının şikayetlerini tetikleyen diğer önemli neden de beslenme alışkanlıklarıdır. Prostatta geçici olarak oluşturduğu ödem nedeniyle; acılı, baharatlı ve mayalı yiyecek ve içecekler prostat ile ilgili sıkıntıları artırmaktadır.

İyi huylu prostat büyümesi genetik geçişli bir hastalıktır. Ailesinde ve birinci derecede yakınlarında prostat şikayetleri olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski fazladır. Prostat büyümesine genetik yatkınlığı olan kişilerin 40 yaşından sonra düzenli olarak kanda PSA değerini ölçtürmesi ve doktorunun gerekli gördüğü durumlarda ultrason takibi yaptırması önerilir.

Prostat büyümesi genellikle “iyi huylu bir tümör” olarak büyüme şeklindedir. Hastaların şikayetleri; hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılır. İdrar akım hızının ve gücünün azalması, prostat büyümesinin başlangıç belirtileridir. Buna eklenen sık sık idrara çıkma ve idrar yaparken zorlanma gibi sıkıntılar, kişide iyi huylu prostat büyümesinin göstergesidir. Özellikle gece idrara kalkma alışkanlığı olmayan erkekte birkaç kez idrara çıkma gereksinimi olması da hastalığın önemli belirtileri arasındadır.

İyi huylu prostat büyümesi; prostat muayenesi, kan testleri ve gerektiğinde yapılan prostat iğne biyopsisi ile teşhis edilmektedir. Hastalık tedavi edilmediği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Tedaviye, şikayetlerin derecesine göre karar verilir. Hastalar ilaçla takip edilir ya da cerrahi işlemler uygulanır.

İyi huylu prostat ve kötü huylu prostat hastalığının tedavileri farklıdır. İyi huylu prostat büyümesi toplumda daha çok görülür ve yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar.

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisine doktor karar verir. Bazı durumlarda tedaviye gerek olmaz. Bazı durumlarda ilk olarak ilaç tedavisi denenir. İlaç tedavisine cevap vermeyen yada tıbbi sorunları nedeniyle ilaç kullanamayacakların tedavisi ise ameliyattır.


Sizi Arayalım


Bakteri ve virüslerin yol açtığı hastalıklar, cinsel ilişki esnasında eşlere bulaşmaktadır. Bu virüsler sıcak ve ıslak bölgelerde gelişme ve çoğalma gösterdiğinden cinsel ilişki esnasındaki sıvı transferiyle kişilere bulaşmaktadır.
İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır.
Tıpta Mesane kanserinin nedeni ve hastalığın nasıl ilerleme gösterdiği henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir ama mesane kanserine sebebiyet veren bazı kanserojen maddeler tespit edilmiştir. Bu maddeleri tahmin etmek pekte zor olmasa gerek.
İdrar kesesinde meydana gelen iltihaplanmaya mesane iltihabı denilmektedir. Tıp dilinde sistit adıyla bilinen mesane iltihabı vücudumuzdaki enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Yani kısaca bu duruma enfeksiyonel bir hastalık da diyebiliriz.
İdrar kaçırma çok sık yaşanması halinde hastaları zor duruma sokabilir. Genellikle hapşuruklarda, öksürüklerde, gülmelerde ve egzersiz esnasında idrar kaçması yaşanabileceği gibi hiçbir şey yapmadan otururken de idrar kaçması yaşanabilir.
Erken boşalma tedavisinde öncelikle erkeğe boşalma kontrolünün öğretilmesi gerekir. Çünkü erken boşalma boşalma kontrolünün olmamasından kaynaklanan bir durumdur. Kontrolsüzlüğün kontrol altına alınması için ilaçla ve ilaçsız tedaviler uygulanır.
İdrar kaçırma aslında kadınlara nazaran erkeklerde daha az rastlanan bir durumdur. Bunun en önemli sebebi doğum ya da doğuma benzer durumlar erkeklerde görülmez ve erkeklerin idrarı tutan kas yapıları kadınlara göre daha güçlüdür.
Bazı hastalıklar sadece cinsel yolla geçebilmektedir ve özellikle sağlıksız koşullarda yapılan ilişki esnasında geçerler. Cinsel yolla bulaşabilme riski taşıyan bazı hastalıklardan en sık rastlananları sizler için aşağıda açıklamaya çalıştık.
Bu yazımızda sizlerle cinsel iktidarsızlığın yani sertleşme bozukluğunun nasıl tedavi edildiğini paylaşmak istedik. Cinsel iktidarsızlık dediğimiz sertleşme bozukluğu tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.
Böbreklerdeki taş her zaman hastaya kendini hissettirmez. Böbrek taşına bağlı yaşanan rahatsızlıklar çoğunlukla taş böbrek içinde sıkışmışsa, taş idrar kanalına girdiyse ya da herhangi enfeksiyona neden olduysa kendini göstermeye başlar.
Böbrek yetmezliği genellikle son aşamalarda hastaya kendini ciddi anlamda göstermeye başlar. Eğer ailenizde böbrek yetmezliği gibi bir problem yaşayan birisi var ise bu sizde de olma ihtimalinin de çok yüksek olduğunu göstermektedir.
Böbrek taşları milim olarak incelendiği zaman 6 milim üzerinde bir büyüklüğe olanların düşmesi çok zor olmaktadır. 4 ile 6 milim aralığında olanların ise bir miktarı kendiliğinden düşerken bir miktarında düşmesi için müdahale gerekir.
Erkeklerde yaş ilerledikçe kanda bulunan testosteron hormonu yani erkeklik hormonunda azalma meydana gelir. Bu sebepten dolayı bazı şikayetler belirmeye başlar. Bu şikayetlerin oluşturduğu durum ise tıpta andropoz olarak isimlendirilir.
Prostat büyümesiyle ilgili yapılan cerrahi tedavilerde günübirlik endoskopik cerrahi işlemler uygulanabilmektedir. Hastalar, prostata lazer uygulamasını takiben yine operasyon günü taburcu edilebilmektedir.
Böbrek taşı kırma (ESWL) böbrekteki veya idrar kanalındaki taşa vücut dışından yüksek güçlü ses dalgaları yollayarak içeride küçük patlamalar meydana getirerek taşların kırılması sağlayan tedavi yöntemidir. Bu sayede taşlar daha küçük hale getirilir.
Prostat bezi erkeklerde doğuştan var olan bir bezdir. Erkeklerde 40’lı yaşlardan itibaren büyümeye başlar.Bu büyüme de etkili iki faktörden bahsedilmektedir. Bunlardan bir tanesi yaşlanmadır,diğeri ise hormonal dengenin değişmesidir.
İnsanlarda kullanımı onaylanmış bir prostat kanser aşısı, bilinen hormon ilaçlarına direnç gösteren ve ilerlemiş ağrılı prostat kanseri hastalarında yaşam süresini uzatıyor. Prostat kanseri aşısı Provenge (sipuleucel-T) olarak adlandırılmıştır.
Böbrek kanserleri böbreğin idrarı üreten kısmının (parankim) kanserleri ve idrarın toplandığı havuzcuktan (toplayıcı sistem) ve taşındığı boru sistemi üreterden kaynaklanan kanserler olarak ikiye ayrılabilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .