Her Yaşta Güzel ve Doğal Dudaklar

Her Yaşta Güzel ve Doğal Dudaklar

Dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak için başvurulan yöntemler hakkında Dermatoloji Uzmanı Dr.Alaaddin Özer  ile yaptığımız söyleşide merak edilen soruların yanıtlarını aldık. Kısa sürede dolgun dudaklara sahip olmak artık çok kolay…

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudakların hacminin artması için dudaklara uygulanan dolgu yöntemiyle farklı bir görünüme kavuşan dudaklar için uygulanan yöntemlerin başında dudak dolgusu gelmektedir. Güzel görünmek, güzel hissetmek için başvurulan dolgu yöntemi kolay uygulanmakta olup, doğru ve dikkatli uygulanmalıdır. Dudağa enjekte edilen hyluronik asit dediğimiz dolgularla dudaklar hacim kazanmaktadır, bu yönteme dudak dolgusu adını veriyoruz.

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır, Uygulama Alanları Nelerdir?

Dudak dolgusu dudakların hacim kazanıp kalınlaşması için en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun yanı sıra dudak yapısındaki şekil değişikliği, dudak kenarı sarkmalarının ortadan kaldırılması ve dudak çizgilerinin belirginleştirilmesi için tercih edilmektedir. Hacimli dudaklar için dolgu ile tekrar hacim kazandırmanın gerekli olmadığını düşünürüz, zaten hacimli olan dudakların doğal görünümü kaybetmemesi için hacim kazandırmak yerine mevcut hacmin korunmasını amaçlarız. Östrojen kaybı ile dudak yapısında değişiklikler meydana gelebildiği için bu durumda amaç mevcut durumu korumaktır. İnce yapılı dudaklar, ya da birbirinden farklı alt ve üst dudağın doğal ve orantılı bir görünümde olması için şekil değişikliği dediğimiz durumlarda doğru ölçümlerle dudak dolgusu uygulamaktayız.

Bu Yöntem Nasıl Uygulanır, Etkisi Ne Kadar Sürer ve Ağrılı Bir Yöntem midir?

Dudaklar vücudumuzun en hassas noktalarındandır, bu sebeple bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Ağrı hissinin ortadan kaldırılması için uygulama öncesi lokal anestezi tercih edilmektedir. Kremlerle uygulanan anestezi ile hassasiyet azaltılmaktadır. Anestezi sonrasında ince uçlu enjeksiyonla dudaklara uygulama yapılmakta ve bu işlem yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Genellikle uygulama sonrasında ağrı ve şişlik oluşmaz, ancak nadirde olsa minimal ölçüde şişlik olabilir ve kısa sürede ortadan kaybolur. Dudak dolgusu kalıcı bir yöntem değildir, vücuda enjekte edilen dolgu zamanla vücut tarafından emilir ve böylelikle kalıcılığını koruyamaz. Yaklaşık 5-6 ay süreyle kalıcılığını korumakta ve bu süre sonrasında tekrar uygulama yapılabilmektedir.

Bu Uygulamayla Dudaklar Doğal Mı Görünür?

Öncelikle hastalarımızın talebi çok önemlidir. Dudakların dolgunluğu uygulama öncesinden kişilere uygun ölçümlerle planlanmakta ve uygulama bu şekilde yapılmaktadır. Uygun ölçüler dışında gelen taleplerde doğal görünümün dışına çıkılmaktadır, ancak bu hastalarımızın talebiyle bağlantılıdır. Uygulama öncesi hastalarımızın yüzüne uygun yapılan ölçümlerle dolgu uygulanmaktadır, bu durumda dudakların görüntüsü tamamen doğal olmaktadır.  Hastalarımız güvenilir merkezleri tercih etmelidir, yapay dolgular ve implantlarm dediğimiz dolgularla yapılan uygulamalarda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Mutlaka uygulama yaptıracakları merkezleri ve hekimleri iyi araştırmalı ve güvenilir medikalleri tercih etmeliler.

Sağlıklı güzelleşmek, kendini mutlu hissetmek isteyen, güzel ve doğal bir görünüme kavuşmak isteyen herkes dudak dolgusu yöntemini tercih edebilir. Uygulama öncesi çalışmalarımızla nasıl bir görüntüye kavuşacağını ön izleme imkanına sahip olan hastalarımız güvenle uygulama yaptırabilir.

Sevgiyle, Sağlıkla Kalın…

Galata Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr.Alaaddin Özer


Sizi Arayalım


Terleme özellikle yaz aylarında herkesin şikayetçi olduğu, aşırı terleme sorunu yaşayanların çözüm aradığı bir durumdur.
Saç bakımı uygulamaları arasında son 50 yılın en etkili yöntemleri arasında yer alan saç botoksu Aktif Pro, keratin ve peptitlerin karışımı ile elde edilmektedir. Bu uygulama ile aşırı derecede yıpranmış saçlar bile tedavi edilebilmektedir.
Mimik kasları hayatımızın her saniyesinde çalışması cildimizde meydana gelen kırışıklıkların en büyük nedenleridir. En başta karşımıza çıkan kırışıklıklar alın bölgesinde, kaş ortasında, göz çevresinde ve dudak etrafında oluşan çizgilerdir.
Estetik alanında birçok probleme çözüm olan botox günümüzde sağlık alanında da uygulanabilmektedir. Özellikle migren hastalarının rahatsızlıklarından dolayı son zamanlarda en çok başvurduğu tedavi yöntemi botox uygulaması olmaktadır.
Estetik uygulamalarının en fazla burun için uygulandığını hepimiz biliriz. Burun için yapılan estetik uygulamalarına alternatif olarak uygulanan estetik uygulamaları arasından botoxu tercih edenlerin de sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir.
Botox hakkında bilinmesi gereken birçok bilginin olmasının yanı sıra bilinen birçok yanlışında düzeltilmesi gerekir. Halk arasında söylenen söylentilerden yola çıkarak birçok yanlış bilgiden dolayı botox uygulamasını yaptırmak istemeyenler vardır.
Sektörde marka ve ambalajları ile birebir aynısı olan sahte ürünler vardır. Ayrıca bir markanın kendi adıyla piyasaya sunduğu ve bu ürünün de diğeri gibi aynı etkiye sahip olduğu söylenen birçok ürünün içeriğinde Botulinmum Toksin bulunmadığı ortaya çıkmıştır.
Botoksla kaş kaldırmak mümkündür. Çünkü botoksun böyle bir etkisi vardır. Yüzümüzde ifademiz üzerinde en etkili olan kısım kaşların duruşu ve göz şeklidir. Kişilerin ruh halleri göz ve kaş yapısına bakılarak rahatlıkla anlaşılabilir.
Kırışıklıkları tedavi etmek adına uygulanan bir yöntem olan botox aynı zamanda estetik amacı ile de uygulanmaktadır. Uygulanmasının bu kadar yaygın olmasına karşın botox hakkında birçok şey yanlış bilinmektedir.
Botox uygulaması hakkında halk arasında bilinen bazı yanlış bilgiler vardır. Bu yanlış bilgilerden dolayı çoğu hasta çok istedikleri halde botox uygulamasını yaptırmaktan çekinmektedir ve farklı yöntemlere yönelmektedir.
Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar uygun adaylar değildir.
Terleme, sağlıklı her insanda olması gereken kişiden kişiye göre değişebilen fizyolojik bir olaydır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, kullanılan hormonlar ilaçlar terlemenin nedenleri arasında yer alabilmektedir.
Botox Kullanım Alanları; koltuk altı terlemelerinde, el, ayak terlemelerinde, ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesinde, kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde, göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi gibi birçok bölgede kullanılmaktadır.
Cildimizin en hassas olduğu göz çevremiz kırışmaya çok erken dönemde başlar. Cildimizde oluşan kırışıklıkları ve sarkmaları, yaşlılık ve yorgunluk diyerek geçiştirmeye çalışsak da günlük yaşamımızda ayna karşısında mutsuz olmamıza sebep olabilmektedir.
İlk uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks enjeksiyonları son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda veya yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir.
Botox kasların gevşemesini sağlayan bir bakteri toksinidir. Botox enjeksiyonu ile mimik kaslarında alın, göz kenarları, boyundaki çizgilenmelere neden olan kaslarda gevşeme meydana gelir, kasların üzerini örten cildin kırışıklıklarının azalmasında geçici iyileşme sağlar.
Tedavi öncesi hastaya işlem ve sonuçları anlatılır. Hasta beklentisi ve botoxtan alınabilecek sonuçlar ve beklentinin ne ölçüde karşılanabileceği detaylı tartışılır. Tedavi bölgesi, yaklaşık 1 saat önce temizlenerek, lokal aneztezik krem uygulanır.
Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar. Kasa hareketi yaptıran sinir uçlarından kaslara geçen asetil kolin adlı kimyasaldır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .