Güneş Alerjisi ve Tedavisi

Güneş Alerjisi ve Tedavisi

Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.

Güneş alerjisi genetik yatkınlıkla meydana gelebildiği gibi bazı bitki ve ilaçlara karşıda reaksiyonla da ortaya çıkabilir. Hafif düzeyde seyreden alerji durumlarında herhangi bir tedaviye gerek kalmadan direkt güneş ışığından korunarak çözüm bulunabilir. İleri seviyede olan alerji durumlarında krem ve ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır.

 

Güneş Alerjisi Belirtileri

Güneş alerjisi olan ciltte, renk değişikliği, kızarıklık, zaman zaman kurdeşen, vücutta karıncalanma, yanma ve batma hissi ve ciltte değişiklikler, kuruma soyulma ve su toplama gibi görülebilir. Özellikle beyaz tenli kişilerin güneş alerjisi riski yüksektir. Kullanılan kozmetik ürünler, kremler, güneş kremleri de alerji durumunu tetikleyebilmektedir. Ailede güneş alerjisi olan birisi varsa kişilerin genetik yatkınlığı sebebiyle alerji olması daha yüksektir.

 

Güneş Alerjisi Tedavisi

 

Güneş alerjisi genellikle fiziki muayene ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ciltte meydana gelen değişiklikler sebebiyle alerji tanısı koyulabilmektedir. Bazı durumlarda ise fiziki muayene ile tespit edilemeyen alerjiler için testler uygulanmaktadır. Güneş alerjisi tanısı koyabilmek için yapılan testlerden biri ultraviole ışık testidir. Cilde uygulanan ultraviole ışıklarına karşı cildin verdiği tepki tespit edilerek güneş alerjisi tanısı koyulabilmektedir. Diğer bir test ise, fotokaşıntı testidir. Bu testle güneş ışığına çıkmadan biraz önce cilde sürülen alerji tetikleyici madde ile ölçüm yapılır. Bu madde sürülen bölge ve sürülmeyen bölgeye ışık uygulanarak cildin verdiği tepki ölçülerek tespit edilir. Tüm bu testlerin yanı sıra kan tahlili ile de güneş alerjisini tespit etmek mümkündür. Alınan kan örneği incelenir ve böylelikle güneş alerjisi tanısı koyulabilir.

 

Tanı koyulduktan sonra güneş alerjisi tedavisi uygulanır. En hafif seviyede olan alerji durumları için sadece birkaç gün güneşten korunmak yeterli tedavi olmaktadır. Güneş alerjisi ileri olan hastalarda kortizonlu kremler, losyonlar ve antibiyotiklerle tedavi uygulanmaktadır. Güneş alerjisinden korunmak için direkt güneş ışıklarından korunmalı, tercih ettiğimiz kıyafetleri ve güneş kremlerini doğru seçmeliyiz.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .