Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.

Saç dökülmeleri olması gerekenden fazla olduğunda erkeklerde kellik oluşmaktadır. Saç ve deri sağlığı açısından saç dökülmeleri incelenerek kontrol altına alınmalıdır. Saç dökülmelerinin sebeplerine baktığımızda; strese bağlı saç dökülmeleri en sık rastlanan sebeplerdendir. Stres birçok hastalığa sebep olduğu gibi saç dökülmelerine de yol açmaktadır. Bunun yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri sebebiyle de saçlar dökülmektedir. Kullanılan ilaç, antibiyotikler de saç dökülmelerine sebep olabilir.

Düzensiz beslenme sebebiyle saç dökülmeleri meydana gelebilir. Özellikle demir eksikliği ve A vitamin eksikliği saçları döktüğü için, doğru beslenerek takviye vitaminlerle saç dökülmesi önlenebilmektedir. Bazı travma durumlarında da ani saç dökülmeleri meydana gelebilir. Üzüntü, kaza gibi travmaya sebep olan psikolojik etkenler ani saç dökülmelerine yol açmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmelerine baktığımızda, saç tellerinde incelme ve şakak ya da başın üstünde saç dökülmeleriyle kendini gösterir. Saç dökülmesi başladığında önlem alınmaz ya da tedavi edilmezse kelliğe sebep olur.  Erkeklerde saç dökülmeleri genetik yatkınlığa bağlı olarak ve erkeklik hormonunun Dihidrotestosteron(DHT) dönüşmesiyle oluşur. Bu tip saç dökülmeleri tedavi edilerek çözüme kavuşmaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi

Yaygın olarak söylenen sarımsak, badem yağı, zeytin yağı ile yapılan saç bakımı ve saç dökülmelerini azaltmaktadır ancak kalıcı bir tedavi yöntemi değildir.  Sağlıklı saçlar için ayda bir yapılabilecek bakım kürü olarak değerlendirilebilir ancak hiçbir zaman bir tedavi olarak kabul edilmemektedir. 

Erkeklerde saç dökülmesinin tedavisi uzun ve sabır gerektirmektedir. Saç tedavisi çok uzun yılları kapsayan bir süreçtir. Saç güçlendirici, hücre yenileyici ilaçlarla saç dökülmesi tedavi edilebilmektedir. Bunun yanı sıra en yaygın tedavi yöntemi olan lazerle de kesin sonuç alınabilmektedir. Lazer ile tedavi de saç kökleri canlandırılmakta ve sağlıksız saçlar güçlenmektedir.

Saç dökülmeleriniz fazla sayıda ise, genetik yatkınlığınız varsa erken tedavi ile daha kısa sürede kellik önlenebilmektedir. Saç dökülmeleriniz için mutlaka uzman doktor kontrolü ile kellikten kurtulabilirsiniz.


Sizi Arayalım


Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .