Egzama Nedir? Egzama Tedavisi

Egzama Nedir? Egzama Tedavisi

Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur. Cilt tahrişi, alerjenler, çeşitli hava koşulları, genetik faktörler, bağışıklık sistemi ve en çokta stresle alakalı sebeplerden ötürü oluşabilirler. Her ne kadar bulaşıcı olduğu düşünülse de bulaşıcı bir hastalık türü değildir.

Egzama Belirtileri

Egzamanın en belirgin özelliği kaşıntı, kızarıklık ve şişliktir. Egzaması olanlar belirgin özelliklerin yanı sıra yanma ve kızarıklıktan şikayet ederler. Deride oluşan çatlamalar, hava, su ve dış etkenlere bağlı temasla yanmalara sebep olur. Yanmayla birlikte kaşıntı oluştuğundan deride döküntüler, kabuklanmalar ve yaralar meydana gelebilir. Egzamalı bölgede iltihaplanma oluşabilmektedir, iltihaplı bölge yanma kaşıntı ile yayılabilir, böylelikle egzama olan bölge genişleyerek ilerleyebilir. İlerleyen egzamada ciltte oluşan çatlama, yara ve açıklar farklı hastalıklara da yol açabilir.

Egzama, çocuklarda daha zor tedavi edilen ve hastalığın seyri daha zor geçen bir durum oluşturmaktadır. Çocuklarda yüzde, eklem yerlerinde ve kafa derisinde meydana gelir. Kaşıntı ve yanma, giysilerin verdiği tahriş enfeksiyon artmasına sebep olur.

 

Egzama Tedavisi

Egzamanın başlıca tedavi yöntemi aslında korunma yöntemi egzama olan bölgelerin kaşınmamasıdır. Egzamalı bölgenin özellikle uçuk gibi virüslerden korunması ve temas ettirilmemesi gerekir. Çocuklarda egzamanın korunması kaşınmaması önemlidir, özellikle aşı döneminde olan çocuklar için egzama varken çiçek aşısı yapılmaması büyük önem taşır. Çiçek aşısı egzama ile birleştiğinde ateşli hastalıklara yol açabilir ve ciddi boyutlarda seyredebilir.

Egzamalı deri oldukça hassastır, bu sebeple kimyasal ya da tahrişe neden olan maddelerden özellikle korunmalıdır. Egzamaya sebep olan etkenler tespit edilip temasından kaçınılmalıdır, eldiven maske gibi korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Kimyasal içerikli krem, şampuan, deterjanlardan kaçınılmalı ve sabun kullanılmalıdır.

Egzama tedavisi için kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır. Özellikle kortizonlu kremler egzama için tercih edilen en etkili tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar kaşıntının azalmasına zaman zaman yok olmasına olanak sağlar, böylelikle kaşınmayan bölgelerde hastalığın etkisi daha kısa sürede geçmektedir.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .