Dijital Mamografi

Dijital Mamografi

Mamografik inceleme meme kanserinin erken tanısında kullanılan ana yöntemdir. Tarama ve tanı amacıyla kulanılmaktadır. Tarama, herhangibir şikayeti olmayan kadınlarda, olası bir meme patolojisinin saptanabilmesi amacıyla yapılmaktadır. Amerikan kanser derneği ve Amerikan radyoloji derneği gibi önemli kuruluşlar 40 yaşından itibaren tüm kadınlarda bir yada 2 yıl ara ile mamografik inceleme önermektedir. Tanısal mamografi ise memesinde kitle, ağrı, kızarıklık gibi yakınması olan yada doktor muayenesi ile gerekli görülen kadınlarda (hatta bazen erkeklerde ) uygulanmaktadır. Yine gerektiğinde meme ultrasonografisi ile birlikte her yaşta uygulanabilmektedir.Mamografik inceleme kliniğimizde dijital sistemle yapılmaktadır. Dijital mamografi kontrast rezolüsyonunun normal memeye göre daha yüksek olması nedeni ile (özellikle meme dokusu yoğun ve fibrokistik yapıda olan kadınlarda) meme kanserinin erken bulgularının saptanmasında büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu yöntemde meme dokusunun aldığı radyasyon daha düşük, inceleme süresi daha kısadır.Dijital görüntülerden üzerlerinde manüplasyon yapılarak daha detaylı bilgi elde edilebilir ve ve bu görüntüler arşivlenerek yıllarca saklanabilir.


 

 

   


Sizi Arayalım


Mamografi, meme muayenesi esnasında memede şüpheli bir kitle bulunması durumunda bu kitlenin yerinin ve niteliklerinin belirlenmesi amacıyla özel bir röntgen cihazıyla ve düşük doz ışın kullanılarak meme filmi çekilmesi işlemidir.
Ultrasonografi yaklaşık 40 yıldır kullanılan ve vücut içindeki organların X ışını kullanmadan incelenebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin başarısı cihazın teknik yeterliliği ve deneyimli bir hekim tarafından kullanılıyor olmasına bağlıdır.
Panoromik röntgen dişlerin tamamı, çene yapısı ve çene ekleminin tek filmde görülebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede erken teşhis mümkün olabilmekle beraber tedavi planlamasının da daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .