Deri Lezyonlarının Tedavisinde Kriyoterapi (Kar Tedavisi)

Deri Lezyonlarının Tedavisinde Kriyoterapi (Kar Tedavisi)

Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.

Kriyoterapi ben, et benleri, siğiller ve çoğunlukla rahim siğilleri ve yaraların tedavisinde uygulanmaktadır.

Siğiller vücudun herhangi bir yerinde kendini gösterebilir. Virüs yoluyla oluşan siğiller çoğalıp, bulaşabilirler. Kanser riski taşımayan siğiller tedavi edilmediğinde sıçrayarak çoğalabilir ve kişiden kişiye de bulaşabilirler.

Kriyoterapi yaygın olarak yara ve siğil tedavilerinde kullanılır, an yaygın kullanıldığı bölge ise rahim siğilleridir. Uygulama yapıldığı alanda kanama, yara gibi etkiler oluşmaz, kısa sürede ve kolaylıkla yapılabilen bir uygulamadır. Anestezi olmadan poliklinik ortamda kriyoterapi uygulanabilmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra günlük yaşantı aksamadan devam edebilmektedir.

Kriyoterapinin bir yan etkisi yoktur, özellikle rahim siğilleri tedavisinde kısırlık gibi etkilere kesinlikle yol açmaz. Kriyoterapi uygulaması en az 5 dakika en fazla 15 dakika sürmektedir. Rahim bölgesindeki siğillerin tedavisi için tercih edildiğinde mutlaka smear testi yapılmalı ve sonrasında dondurma işlemi yapılmalıdır. Adet dönemi ya da gebelik durumunda dondurma işlemi yapılamamaktadır. Uygulama esnasında acı, kanama ve yanma hissedilmez, bu anlamda da yan etkileri yoktur. Ben ve et benleri için kriyoterapi uygulaması yapılmadan önce mutlaka patolojik sonuçlar esas alınmalıdır, patolojik tahlil yapılmayan benlere uygulanması doğru değildir, çünkü kanser hücrelerine ugyulanmamaktadır. Bu sebeple benlerin kanser hücresi taşıyıp taşımadığı mutlaka kontrol edilmeli ve uygulama sonrasında yapılmalıdır.

Rahim bölgesindeki siğiller dışında el ve ayaklarda meydana gelen siğillerin kesin tedavisi için kriyoterapi uygulaması yapılmaktadır. Ellerde bulunan siğiller dondurularak, virüslü hücrelerin yayılması ve bulaşmasının önüne geçilebilmektedir.

Ben ve et benleriniz için kriyoterapi tedavisi düşünüyorsanız uzman bir hekim tarafından tanı ve teşhisle doktorunuzun uygun görmesi koşuluyla bu tedaviden yararlanmalısınız.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .