Deri Lezyonlarının Elektrokoterizasyon Tedavisi

Deri Lezyonlarının Elektrokoterizasyon Tedavisi

Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi ile elektrik enerjisi ısıya dönüştürülerek deride lezyonlar yakılarak tedavi edilmektedir. Elektrokoterizasyon ile derideki kabarcıklar yok edilebilmektedir. Bu işlem lokal anestezi ile uygulanmaktadır.

En yaygın deri lezyonlarına baktığımızda siğil, et beni ve benler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra deri de oluşan lekeler de en sık rastlanan lezyonlar arasındadır. Damarlara bağlı deride farklılıklar da oluşabilmektedir, dama küçülmesi ve daralması ile oluşan reaksiyon deride farklılıkla kendini gösterebilmektedir.

Elektrokoterizasyon tedavisi en yaygın siğil tedavilerinde kullanılmaktadır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde derinin üst tabakasına yerleşen virüsler sebebiyle ortaya çıkar. Siğiller kanser riski taşımaz iyi huyludur ancak bulaşıcı özelliği vardır. Vücutta bulanan siğile dokunmak, temas etmek çoğalmasına yol açabilir. Çoğunlukla el ve ayaklarda görülen siğiller tedavi edilmediğinde bazen 10 dan fazla sayıya ulaşabilir.

Siğiller genellikle cilt renginde görülür, ancak siyah ve kahverengi siğillere de rastlanabilmektedir. Deride oluşan kabarcıklar şeklinde gözlemlenir. Siğil tedavisi için yakma işlemi kesin çözüm oluşturmaktadır. Yakma işlemi, siğil çevresine sürülen koruyucu krem sonrasında direkt siğilin üzerine yapılan uygulama ile gerçekleşir. Yakma işlemi sonrası herhangi bir enfeksiyona karşı siğilli bölge bandajlanır ve 1 hafta süreyle yakılan bölge iyileşir. Siğil olan bölgede kısa süreliğine iz kalabilmektedir, ancak yakma işlemi sonrasında zamanla bu iz tamamen kaybolmaktadır.

Siğil kendini tekrarlayan bir virüstür, bu sebeple aynı bölgede ya da farklı bölgede tekrar siğil çıkma ihtimali vardır. Tekrarlayan durumda tekrar takma işlemi uygulanabilmekte ve herhangi bir yan etkiye rastlanmamaktadır.

Ben ve et benlerinin yakılmasında da aynı şekilde elektrokoterizasyon yöntemi kullanılmaktadır. Ancak ben ve et benlerinin kötü huylu kanser riski taşıma ihtimali olduğu için mutlaka doğru teşhis yapıldıktan sonra uzman hekim yönlendirmesiyle yapılması gerekmektedir. Patoloji sonucu alınmayan benler yakılmamalı ve dondurulmamalıdır.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .