Deri Biyopsileri

Deri Biyopsileri

Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Deri üzerinde meydana gelen lekeler, benler, ne olduğu anlaşılamayan farklılıkların incelenmesi için deri biyopsisi yapılmaktadır. Deride oluşan benler ve yaralar aldırılmak istenildiğinde ya da kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğu bu yolla tespit edilmektedir. Deri biyopsisi yapıldığında zaman zaman deride morarma, kanama ve enfeksiyon oluşabilmektedir. Bu sebeple biyopsi yapılmadan önce ilaç alerjisi olanlar, kanama problemleri olanlar ve hamile olanlar mutlaka doktora bildirmelidirler.

Deri Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle biyopsi yapılacak bölge temizlenir ve sonrasında işaretleme ile örnek alınmak istenen alan belirlenir. Biyopsi yapılacak bölge uyuşturulur, iğne ile enjekte yöntemiyle ya da bazı durumlarda uyuşturucu kremlerle sağlanarak bölgeden parça alınmaktadır. Parça alınan alan bandajlanarak enfeksiyon ve mikroplara karşı korunur. Biyopsi uyuşturularak yapıldığı için uygulama sırasında herhangi bir acı hissi duyulmaz.

Vücuttan alınan örnek incelenmek üzere patoloji laboratuarına gönderilir. Patoloji incelemesi sonrası sonuçlarla tanı koyulmaktadır. Çıkan sonuçlarla, enfeksiyon, bakteri, iyi huylu dediğimiz kanser olmayan bulgular, deri kanseri ve diğer deri hastalıkları teşhis edilmektedir. Bazı durumlarda incelenen örnek yeterli gelmediği için biyopsi tekrarlanabilmektedir.

Biyopsi sonrası deride örnek alınan bölgede akıntı, kanama, kızarıklık gibi yan etkiler gözlemlendiğinde mutlaka doktor kontrolüyle müdahale edilmesi gerekmektedir. Biyopsi yapılan bölge kişisel olarak korunmalıdır, temiz bandaj kullanılmalı, kirli ellerle bölgeye dokunulmamalı, dikişler alınana kadar doktorunuzun yönlendirmelerini temiz olarak uygulamalısınız. 

Deri üzerinde oluşan, yara, ben, lekelerin seyri gözlemlenmelidir. Büyüyen, renk değiştiren ve uzun süre geçmeyen derideki oluşumlar uzman doktor tarafından incelenmelidir. Gerekli görüldüğünde deri biyopsisi ile teşhis edilmelidir. Böylelikle kötü huylu deri reaksiyonları erken teşhisle tedavi edilmelidir.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .