Denizcilik sektörüne 15 yıldır hizmet sunuyor

Denizcilik sektörüne 15 yıldır hizmet sunuyor

2002’de faaliyete başlayan Galata Tıp Merkezi, yüzyıllardan beri İstanbul’un denize açılan kapısı olarak bilinen Karaköy’de, kişiye özel sağlık hizmeti sunma prensibiyle yoluna devam etmekte. Kurumun, uzman hekim kadrosu ve modern donanımıyla, şahısların yaşam kalitesinin devamlılığına katkı sağlamak başlıca hedefleri arasındadır. Alman Galata, 2002 yılından günümüze kadar Klinik Laboratuar alanındaki gelişmeleri sürekli izleyerek, yeni sistem ve yöntemleri yapısına katarak, ilk günkü çağdaş yapısını sürekli geliştirir.

Yaklaşık 15 yıldır Türk Denizcilik Sektörü’ne sağlık yönünden hizmet veren Galata Tıp Merkezi Genel Müdürü Dr. Nedim Erdem ile bir araya geldik. Erdem, gemi adamlarına vermiş oldukları raporlandırma hizmeti hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Nedim Bey bize biraz kendinizden ve denizcilik sektörüne hizmet verme serüveninizden bahsedebilir misiniz?

Üniversiteyi İstanbul’da okudum. Yaklaşık 30 senedir bu şehirde yaşıyorum. 1991 yılında Karaköy’de Sağlık Denetleme Merkezi’nde doktor olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık 9 yıl sürdü. Denizcilik sektörüne adım atışım bu sayede oldu. O dönmelerde gemicilerin, gençlerin sağlık konusunda çok sıkıntılar yaşadığını gördüm. Liman Başkanlığı’da hemen bitişiğimizdeydi. İki yıllık kapsamlı araştırma, çalışma ve müracaatlardan sonra burada denizcilere yönelik hizmet veren raporlandırma kısmına ait bir klinik açma fikri doğdu. Denizcilik Müsteşarlığı’ndan aldığımız izinle bu işe başladık. Yaklaşık 2 yıl kadar raporlandırma konusunda denizcilerimize hizmet verdik. Daha sonra Sahil Sağlık Kentleri Merkezi devreye girdi. O dönemlerde sadece göz ve kulak muayenesi yapılıyordu. Sahil Sağlık Kentleri Merkezlerinin devreye girmesiyle beraber uluslararası denizcilik standartlarına uygun bir yönetmelik hazırlandı. Biz de bu yönetmeliğe uygun olarak Sağlık Bakanlığı’ndan yetki belgesi aldık ve müracaat neticesinde bu işi yapmaya devam ettik. Galata Tıp Merkezi, yaklaşık 15 yıldır Türk Denizcilik Sektörü’ne sağlık yönünden hizmet vermekte. Bunların dışında polikliniğimizde, yine belli başlı büyük denizcilik kuruluşlarına, sağlık yönünden gemide olabilecek durumlar konusunda danışmanlık hizmeti verilmekte. Konumumuz ve yerimiz itibariyle bölgede çalışanlara da sağlık hizmeti sunuluyor.

Gemi adamlarına gemi raporlandırma hizmeti sağlıyorsunuz. Bu raporun kapsamı nedir?

Raporlandırma hizmeti, uluslararası standartlara göre Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı yönetmeliklere uygun olarak, burada uzman doktorlarımız tarafından 5 branş muayenesi sonucunda verilmekte. Gemi adamı olacak kişi, verilen raporla birlikte Sağlık Denetleme Merkezi’ne gidiyor. Orada verdiğimiz hükümlere göre tekrardan bir sağlık yetki belgesi düzenleniyor. Gemi adamı bu belgeyi her zaman yanında bulundurmak zorundadır. Belgenin geçerliliği 2 yıl. Bu sürenin sonunda tekrardan mini bir check-up’dan geçmek zorunda.

Gemiye ayak basacak tüm personele farklı bir rapor mu veriliyor?

Tabi ki kriterleri farklı. Amatör denizcisi de var profesyoneli de… Raporlar gemideki görev yerine göre verilmekte. Rapor, güverte, makine ve yarımcı sınıf şeklinde kategorilere ayrılır. Bu kategorilere uygun standartlar geliştirilmiş ve bizler de o standartlara uygun olarak muayenelerimizi yapıyoruz.

Merkezimizde uluslararası geçerliliği olan bir sistem uygulanıyor. Fakat bazı denizcilik şirketleri, gemideki personelin daha önce yaşadığı ya da olması muhtemel şikayetleri de kapsam içine dahil edip farklı bir check-up prosedürü uygulayabiliyoruz.

Denizcilik sektörünün dışında şahıslara bireysel olarak da hizmet sağlıyorsunuz…

Tabi ki. Polikliniğimiz Karaköy’de, bu bölgedeki insanlara sağlık hizmeti veren en yakın kuruluştur. Alman Galata, şık bir mekanda hizmet kalitesi yüksek, butik konsepte hizmet veren, değişik branşlarla ilgili çalışmaları olan bir polikliniktir.

Hastane gemisi projesi hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Türkiye için geç kalınmış bir proje midir sizce?

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin tamamı rantabl olmayabilir. Ama bazı şeyler vardır ki prestij için yapılır. Yani olası bir durumda en yakın hastane modeli, yüzen bir hastane olabilir. Yalova depremini hatırlıyorum da ben o zamanlar Sahil Sıhhıye’deydim, yaralıları savaş gemileriyle getirmiştik güverteye. Neden hastane gemimiz olmasın ki. Rantabl bir şey midir? Hayır, değildir. Sonuçta her liman şehrimizde zaten hastanemiz var. Ancak bu olası durumlarda hemen aktive edilecek bir modeldir.

Deniz Ambulansı eksiğimiz de var. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Deniz ambulansına nakil konusunda tedavi için değil ama tabi ki gereksinim var. Sıhhiye’de çalıştığım dönemlerde sıkıntısını çok yaşadık. Deniz ambulansı İstanbul’da, Adalarda yaşayan insanlar olduğu sürece tabi ki gerekli. Gemiden hastayı alırken, en azından onun doğru ve uygun koşullarda hastaneye naklinde deniz ambulansı şarttır. Prestij olarak da baktığınızda bir yüzen hastane neden olmasın. Afet ve benzeri olası durumlarda böyle bir şeyin imkanı elimizde olması tabi ki çok önem arz ediyor. Tabi böyle bir donanımın maliyeti 30 – 40 milyon dolar civarındadır.

Son olarak denizcilerimiz için bir mesajınız var mı?

Buraya muayene için gelen gemicilere her zaman söylediğim bir sözüm vardır, onu söylemek isterim: “ İyi seyirler…”


Sizi Arayalım


Dudak dolgusu dudakların hacim kazanıp kalınlaşması için en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun yanı sıra dudak yapısındaki şekil değişikliği, dudak kenarı sarkmalarının ortadan kaldırılması ve dudak çizgilerinin belirginleştirilmesi için tercih edilmektedir.
Dudakların hacminin artması için dudaklara uygulanan dolgu yöntemiyle farklı bir görünüme kavuşan dudaklar için uygulanan yöntemlerin başında dudak dolgusu gelmektedir.
Terleme özellikle yaz aylarında herkesin şikayetçi olduğu, aşırı terleme sorunu yaşayanların çözüm aradığı bir durumdur.
Dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak için başvurulan yöntemler hakkında Dermatoloji Uzmanı Dr.Alaaddin Özer ile yaptığımız söyleşide merak edilen soruların yanıtlarını aldık.
Sağlık sektöründe son yıllarda adından söz ettiren Galata Tıp Merkezi Genel Koordinatörü Hatice Kanburoğlu’yla bir araya geldik. Tıp merkezi olarak edindikleri hizmet anlayışından, sundukları sağlık hizmetlerine kadar birçok konuyu konuştuk.
İstanbul’un tarihi ve en uğrak semti Karaköy’de bulunan Galata Polikliniği kaliteli hizmet ağını genişletti. Genel Koordinatör Hatice Kanburoğlu anlatıyor.
Bebek Muhabbeti okuyucuları için Op. Dr. Yalçın Yavuzer'in kaleme aldığı yazı.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan problemlerden biri olan diş eti hastalıklarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır.
Galata Tıp Merkezi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Polikliniği Uzman Diyetisyeni Zeynep Mete, yeni annelerin kilo verme sürecinde özellikle yeterli ve dengeli beslenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Galata Polikliniği Diode Lazer, ütüleme tekniği sayesinde ve doğru uygulama ile 4-6 seansta yüzde 90 kalıcı epilasyon sağlıyor. İnce tüyleri görmesi, en koyu tende bile güvenli kullanımı ile dört mevsim epilasyon imkanı sunuyor.
Diş eti kanamalarının en önemli nedenlerinden bir tanesi olan ağızdaki diş taşı oluşumları ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmaması beraberinde çeşitli diş eti kanamalarına yol açabiliyor.
Bebeklerin diş çıkarma sürecine yardımcı öneriler, diş bakımı ve süt dişlerinin dökülmesine dair birçok bilgiyi sizler için hazırladık!
Galata Tıp Merkezi, Güzellik ve Estetik Kliniği’nde; cilt bakımı, cilt gençleştirme, botox-dolgu uygulamaları, mezolifting, sağlıklı beslenme zayıflama ve lazer epilasyon gibi birçok estetik ve medikal çözümleri sunuyor.
Tarihi yarımadanın içerisinde yer alan Galata Tıp Merkezimiz; uzman hekim kadrosu ve güler yüzlü ekibiyle, yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyerek misafirlerimizin kendilerini güvende ve huzurlu hissetmelerini sağlamayı ilke edinmiştir.
Galata Polikliniği Genel Müdürü Dr. Nedim Erdem, tarihi yarımadanın içerisinde uzman hekim kadrosu ve güler yüzlü ekibiyle yaşam kalitesini yükselterek misafirlerinin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamayı ilke edinmektedir.
Eczaneden alınan mikrop öldürücülerle kendini tedavi etmeye çalışan hastalarda sifilom kısa bir sürede kaybolur ancak daha ilk evreden başlayarak genel bir hastalık olan frengi tedavi edilmeden kalır.
Dyt. Zeynep Mete, “İdeal bir diyetin yeterli kalori, yeterli ara öğün, yeterli sıvı, yeterli besin öğesi ve beslenme alanındaki yenilikleri içermesi gerekiyor. Biz de bunu kriter alarak kişiye özel en ideal diyet reçetesini oluşturuyoruz”
Besinlerden gelen güzellik… Sağlıklı beslenme aslında bizim çok önemsediğimiz cilt güzelliğini de doğrudan etkiliyor. Besinler cildimizi gençleştiriyor. Peki sağlıklı beslenme konusunda neler yapmalıyız? Hangi vitamin ne işe yarıyor?
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .