Bağımlılık Tedavisinde Sosyal Çevre Değişmeli mi?

Bağımlılık Tedavisinde Sosyal Çevre Değişmeli mi?

Dr. Tulga Tolun Şatır, bağımlı olan kişilerin tedavisinin ömür boyu sürdüğünü, kişinin yaşam biçimini tamamen değiştirmesi gerektiğini açıkladı.

Bağımlılık, kişilerin ruhsal ve bedensel sağlığına ya da sosyal yaşamına zarar vermesine rağmen, belirli bir eylemi tekrarlamaya yönelik önüne geçilemez bir istek duyma halidir. Bağımlı olmamanın bağımlılık tedavisi görmekten binlerce kez daha kolay olduğunu dile getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Tulga Tolun Şatır, “Bağımlılık çok sinsice ilerler. Devlete de bu konuda çok büyük görev düşüyor. Toplumun her kesimine hitap edilebilen bir eğitim süreci olmalı. Mesela küçük bir çocuğun sigara, alkol veya madde kullanan birini görmesi, onu normalleştirmesi ileride yaşantısı için tehlikedir. Çocuk özellikle de sevdiği birinin bunları kullandığını görürse daha kolay yönlenebilir” şeklinde konuştu. Madde bağımlısı olanların sigara bağımlısı da olduğunu, toplum içinde sigara içmenin normalleştirilerek, kişi de bu kavramın normal olarak yerleştiğini söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Şatır, “Sadece sigara içip, madde bağımlısı olmayan kişiler var. Fakat madde bağımlısı olup da sigara içmeyen kişi neredeyse yok gibi. Sigara kişilere ana kapı gibi görünüyor. Sigara içmeye başlayan kişi vücuduna zararlı olduğunu bildiği halde sigarayı vücudunun içine alabiliyor. Kapı aralanıyor ve daha sonra madde kullanımı söz konusu olduğunda kişi maddeyi aynen sigara gibi düşünüp, zararlı olduğunu bilse de vücuduna alabiliyor” dedi.

SOSYAL ÇEVRE DEĞİŞMELİ
Bağımlılık tedavisinin çok zor bir süreç olduğunu, bağımlılığın hiç gelişmemiş olmasının arzu edildiğini açıklayan Dr. Şatır, “Çünkü bağımlılık tedavisi hayat boyu devam eder. Yaşam biçimi tamamen değiştirilmelidir. Bu durum birçok hasta tarafından pek sevimli karşılanmaz. Tedavide bağımlı olunan maddeyi bırakma hedefinin yanı sıra bir daha hiç içmemek ve sosyal çevrenin, yaşamın değişme hedefi de vardır. Bu süreç en az 2 yıl alacağı için, en iyisi böyle bir bağımlılığa yönelmemek” diye konuştu.
Bağımlılık rahatsızlığının aile tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirten Dr. Şatır sözlerine şöyle devam etti: “Bazen bağımlılığın oluşmasında ailesel sebepler de etkili olabiliyor. İşte o zaman aile tedaviye katkıda bulunamıyor. Aileden destek alınması için hekim önce aile ile görüşüyor ardından tedaviye katkıda bulunabilmesi için yol gösteriyor. Bu süreç çok uzun sürebiliyor. Tedavinin ömür boyu sürmesi nedeniyle hastalara ‘hayat boyu’ fikrini ortadan kaldırmaları gerektiğini ve hayatı minik minik günlere bölmeleri gerektiğini söylerim. ‘Hayat boyu madde kullanmadan ne yapacağım? o kadar uzun süre bunu başarmak çok zor?’ diyerek hastalar tedaviyi gözlerinde büyütebiliyor. ‘Bugün sabahtan geceye kadar hiçbir madde kullanmadım. Tüm hafta boyunca da madde kullanmadan haftayı tamamladım’ diyerek motive olacaktır.”

 

 

   


Sizi Arayalım


Yeme Bozuklukları anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve son yıllarda tanımlanan tıkınırcasına yeme bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklardan oluşur. Bu tür psikiyatrik hastalıklardan kaynaklanan yeme bozukluğu fiziksel rahatsızlıklara da yol açar.
Sınav kaygısı, özellikle çocuk yaştan itibaren, çocuğa hayatının gidişini kökten değiştirecekmiş gibi sunulan sınavlarla karşılaşmanın çok sık olduğu ülkemizde sıklıkla gördüğümüz bir durumdur ve birçok problemi de beraberinde getirir.
Toplumumuzda başkalarının kendi hakkında neler düşündüklerini önemsemeyen insan sayısı yok denecek kadar azdır. İnsanlar başkalarının gözünde nasıl göründüklerini, akıllarda nasıl kaldıklarını çok abartılı bir şekilde önemsemektedir.
Panik atak ve panik bozukluk farklı şekilde tanımlanmaktadır. Panik atak, kişinin yaşadığı bir durumken, panik bozukluk, tekrarlatıcı panik atakların olduğu, insanı yeri geldiğinde günlük yaşamından uzaklaştırabilen ciddi bir rahatsızlıktır.
Obsesyonu “vesvesyon” olarak isimlendiren bir hastamın iç içe geçirerek yaptığı bu kelime üretimini her zaman gülümseyerek hatırlarım ki şu anda hastam iyi bir tedavi sürecinin ardından rahatlamış bir hayat sürmeyi başarabilmiştir.
Kaygı doğum anından beri hayatımızda neredeyse ilk karşılaştığımız duygu olsa gerektir. Ve yaşamda çoğu zaman işlevsel, gerekli bir duygudur. Tamamen kaygısızlık çeşitli filmler, romanlarda yüceltilebilmesine rağmen bir hayalden öte geçmez.
Depresyon özellikle son elli yılda, canımızın sıkkın ya da üzüntülü olduğu herhangi bir zamanda ağzımızdan çok kolaylıkla çıkan bir terim oluverdi. Oysa gerçek depresyon, belirli kriterleri olan ve bu kriterlerle tanı konulan bir rahatsızlıktır.
Bağımlılık yapıcı maddelerin oluşturduğu hastalıklar, madde kullanım bozukluğu ve madde kullanımına bağlı bozukluklar olarak ikiye ayrıldığından tedavi yaklaşımları da karşı karşıya bulunulan duruma göre geliştirilir.
Alkol bağımlılığı tedavisi akut dönem, subakut dönem ve uzun dönem tedavisi olarak planlanmalıdır. Hastanın durumuna göre hastane yatışı ve ayaktan tedavi programları uygulanabilir. Farklı tedavilerin uygulanması bağımlılıktaki şiddete göre değişir.
Esrar bağımlılığının tedavisinde, hastanın esrara başlamasına neden olan özellikleri üzerine ve esrarla birlikte oluşan ruhsal sıkıntılar üzerine hedeflenmiş bir ilaç kullanımı ve terapötik yaklaşımla tedavi stratejisi oluşturulur.
Son yıllarda bir çok ülkede alkole bağlı problemlerin tartışılmasında sadece bu sorunları yaşayan küçük bir grup insanın üzerine odaklanılmasından vazgeçilmiş, sigara ve AİDS mücadelelerinde olduğu gibi “yeni bir halk sağlığı hareketi” esas model haline gelmiştir.
Metropoldeki hayatımız, çalışma ortamlarımız, eğitim sürecimiz, trafikte geçirdiğimiz zaman, değişmiş davranış ve düşünce yapıları olan insanlarla karşılaşmalarımız, vücudumuz ve beynimizdeki kaygı ile başa çıkma mekanizmalarını fazlasıyla zorlar.
Alkol / madde kullanan annelerin bebeklerinde fetal ve neonatal kampliksayonlar sık gözlenir. Maddenin yarılanma ömrü fetusta enzimlerin yetersizliği ve bebrek yolu ile atılımın daha düşük olmasına bağlı olarak yetişkinlere oranla daha uzundur.
Sedatifler gerilimi azaltan ve mental sakinlik yaratan bir ilaç türüdür. “Sedatif” terimi gerçekte anksiyolitik terimi ile aynı anlamda da kullanılmaktadır; anksiyeteyi yani kaygı ve sıkıntı hissini azaltan ilaç anlamına gelmektedir.
Bağımlılık yapıcı maddeler temelde iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunları şöyle ifade edebiliriz: Alkol, amfetaminler, kafein, kannabis, kokain, fensiklidin (PCP), hallusinojenler, uçucular, nikotin, opiyatlar, uyku verici-bunaltı gidericiler.
Bağımlılığa yatkın tipik bir kişilik yapısının tanımlanması mümkün olmamasına rağmen belirli bazı ortak özelliklerin varlığını söylemek de mümkündür. Bu özelliklerin belirlenmesinde içinde yaşadığı çevre ve bu çevrede üstlendiği roller önemlidir.
Küçük yaşlarımda seyrettiğim bir filmi hatırlarım. Renksiz çekilmiş bir Amerikan filmiydi. Sahnede sevgilisinden yeni ayrılmış bir genç kız kanepeye oturur. Ağlamaktadır. Elinde bir kova dondurma vardır ve kaşık kaşık yemektedir.
Esrar (Marijuana), kenevir bitkisi Cannabis Sativa’nın çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması ile oluşan yeşil ya da gri bir karışımdır. Torba içinde ya da preslenmiş bir şekilde satılır. Haşiş ise kenevir bitkisinin reçinesinden yapılır
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .