Babalık Testi (DNA)

Babalık Testi (DNA)

Her türlü tanıya dayalı analizlerin modern cihazlar eşliğinde hızlı ve büyük bir titizlikle yapılan, laboratuar kliniğimizde babalık testi, DNA markerleri kullanılarak %99.99 doğruluk oranında sonuç verilmektedir. İçinizde şüphe yaratan ve sizi belirsizliği düşüren bu hissi DNA babalık testi ile çocuğunuzun gerçek babası olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Hemen Ara

Babalık Testi Nasıl Yapılır?

Babalık Testi yapılırken babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgeleri birbirleri ile karşılaştırılır. Eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.
Babalık test iki aşamadan oluşur: DNA parçaları, adli tıpta kullanılan aynı elektroforetik teknik kullanılarak analiz edilerek, bir bireyin kendine has özellikleri (genetik parmak izi) kurulduktan sonra, biyoistatistik prosedür %100'e yaklaşan doğruluk oranı ile babalık olasılığını belirlemek için kullanılır.

DNA Babalık Testi İçin Neler Gereklidir?

DNA test olması sebebi ile bu testi yaptıracak kişilerin onam formları kişi tarafından imzalanarak işlem süreci başlanmaktadır. Numune alınacak olan kişilerin kimlikleri ile kliniğimize başvurmaları gerekmektedir. DNA (babalık testi) yapılacak olan çocukların yaşı 18'den küçük ise ebeveynlerinin babalık testinin çalışılmasına onay vermesi gerekmektedir. Babalık testi için yanak içi tükürük örnekleri, kendi ekibimiz tarafından kimlik kontrolü yapılarak alınmaktadır.

Babalık Testin Güvenilirliği?

DNA markerler ile (ortak gen bölgeleri üzerinde) çalışarak %99,99 oranında doğru sonuç vermektedir.

Babalık Testini Hangi Materyallerden Çalışıyoruz?

Çocuktan ve babadan alınan ağız mukozası materyalleriyle çalışılmaktadır.
Testin Yapılabilmesi İçin Hem Annenin Hem De Babanın İzni Şart Mıdır?
DNA testinin yapılabilmesi için resmi annenin veya babanın izni kurumuz tarafından verilen yazılı onam formları ile birlikte doldurularak alınmaktadır. Testi yaptırmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Gebelikte DNA – Babalık Test İçin Nereye Gitmeliyim?


Uygun ayarlamaları yapmak için lütfen 0537 286 51 51 numaralı telefon vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Sizi Arayalım


Babalık testi yapılacağı zaman kesinlikle analizi yapılacak kişilerin onayı alınması gerekmektedir. Babalık testinin yapılacağı kişi 18 yaşını henüz doldurmamış ise bu kişinin resmi annesinden ya da resmi babasından onay alınması gerekmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .