Alerjik Deri Hastalıkları Nelerdir? Tanı ve Tedavisi

Alerjik Deri Hastalıkları Nelerdir? Tanı ve Tedavisi

Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarma, deride dökülme alerjik reaksiyonların etkileridir. En kolay gözlemlenen ve tanı koyulan durumlar ciltte meydana gelen değişikliklerdir.

Alerjik deri hastalıklarından bahsedecek olursak;

Kurdeşen: Diğer adı ürtiker olan kurdeşen vücudun tüm bölgelerinde meydana gelmektedir. Bölgesel olarak ortaya çıkabildiği gibi tüm vücudu saran bir alerjik reaksiyon olarak da gözlemlenmektedir. Kurdeşen kaybolup aniden ortaya çıkan bir hastalıktır. Gün içinde hiçbir etkisini göstermezken belirli zaman diliminde aniden ortaya çıkabilmektedir. Kurdeşen olan bölgelerde aniden kırmızı kabarcıklar ortaya çıkar, bu kabarcıkların büyüklüğü değişmekte olup kaşıntı ve yanma yapar. Kaşınma sebebiyle ciltte dökülme ve bazen yaralar oluşabilmektedir. Kurdeşen ortaya çıktığı andan itibaren belirli bir süre sonra vücutta iz bırakmadan tekrar yok olur. Stres ve sıkıntıya bağlı olarak da ürtiker oluşmaktadır, bu sebeple kurdeşen mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Egzama: Egzama hastalığı genellikle ellerde sık görülen, yanma ve kaşıntı yapan, ciltte kuruluk ve kızarıklığa sebep olan kaşınma sebebiyle yaraya dönüşen ve ciltte çatlaklar meydana getiren bir hastalıktır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir ancak kendini tekrarlayan bir hastalıktır.

Akut Ürtiker: Deride plak şeklinde oluşan yuvarlak kabarıklık ve kızarıklıkların kendini 5-6 hafta gibi bir sürede gösterdiği bir hastalıktır. Bu sürede ortaya çıkıp kaybolması sebebiyle vücutta lezyonlar oluşmaktadır, bu lezyonların mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir. Akut ürtiker bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilmekte olduğu gibi, kuruyemiş, ceviz ve fındık benzeri besinlerde akut ürtikere sebep olabilmektedir.

Kronik Ürtiker: Bu hastalık genellikle yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. Deride döküntüler meydana gelir, bu döküntüler maksimum 7 hafta gözlemlenir. 

Kontakt Dermetit: Deriye temas eden bazı maddelere cilt reaksiyon göstererek döküntü oluşturur. Bu döküntülere de kontakt dermetit denilmektedir. Cilde temas eden maddelere duyarlı olan ciltler alerji göstererek deride farklılık olmasına sebep olur. Bu farklılık ciltte döküntülerle kendini göstermektedir.

Alerjik deri hastalıkları farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların tanısı fiziki muayene, kan tahlili, alerjik testlerle teşhis edilmektedir. Tedavi yöntemleri her hastalığa göre farklılık gösterdiğinden ilaç, krem, besin düzeni gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tanı ve tedavi için uzman doktora başvurulmalıdır.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .