Alerji Testi

Alerji Testi

Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir. Alerji tedavisi için öncelikle vücudun neye alerji yaptığı tespit edilmelidir, bunu da çeşitli testeler uygulayarak tespit etmek mümkündür. Alerji durumlarında vücutta reaksiyon oluştuğunda fiziki muayene ile bazı alerjiler tespit edilebilirken, tepki vermeyen alerjiler mutlaka alerji testleriyle tespit edilmelidir.

Alerji testlerine baktığımızda uygulama alanına göre birçok test bulunmaktadır. Bunların başında epidermal test dediğimiz alerji testi gelmektedir.

Epidermal Test: Rinik dediğimiz hapşırma, burun kaşıntısı gibi alerjenleri tespit etmek için, aynı zamanda gıda maddeleri ve arı bileşenlerine karşı alerjinin tanısı için uygulanan bir testtir. Test uygulanacağı zaman yaklaşık bir hafta süreyle çeşitli ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bu süre sonunda deri üzerinde belirlenen alanlara alerjen maddeler sürülür, kalemle işaretli bölgelerde bu maddelere reaksiyon oluştuğunda kabarıklık kızarma gibi alerjen maddeler tespit edilmektedir. Bu testin uygulanma ve sonuç süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.

Yama Testi: Vücuda yapıştırılan bant ile metal, kimyasal duyarlılık ölçülür. Aynı zamanda egzama tanısı içinde bu test uygulanmaktadır. Bant içeriğinde bulunan alerjenler vücuda yapıştırıldığında yaklaşık 48 saat süre sonunda vücutta kaşıntı, kızarıklık ve kabarma gözlemlenirse alerji tanısı koyulabilmektedir.

Prick Testi: Bu test vücutta alerjinin tepki vermediği durumlarda yapılır. Genel olarak polen, toz, hayvan tüylerine karşı olan alerjik durumlarda uygulanır. Özel iğnelerle yapılan bu testte alerji tespiti yapılması mümkündür. Kurdeşen ve gıda alerjisi testleri de bu testle yapılmaktadır.

Alerji testleri, solunum, gıda, kozmetik, metal, toz, polen gibi bileşenlerin insanlarda oluşturduğu etkilerin tespiti için yapılmaktadır, testler yapılmadan önce uygulanan ilaç tedavilerine duyarlılığınız olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Bazı testler uygulanmadan önce bir hafta süreyle ilaç kullanılabilmekte ve iğnelerle enjekte edilebilmektedir. Bu durumda ilaç bileşenlerine karşı da alerjinizin olup olmadığı mutlaka araştırılmalı ve uygulama bu sonuca göre yapılmalıdır. İlaç alerjisi olan hastalar için kan testi ile de tanı koyulması mümkündür.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .